fbpx

3 tipy, jak ušetřit více peněz

3 tipy, jak ušetřit více peněz

1. Ach ty rezervy

Jako první bod je důležité si uvědomit, že důležitější než vysněné auto nebo bydlení může být nepříjemná situace, která nastane ve Vašem životě. Ztráta zaměstnání, nemoc nebo výpadek příjmů, to jsou nepříjemné situace, které mohou velmi zásadně ovlivnit váš život. Proto je vhodné mít na tyto časy ušetřenou rezervu, která pokryje ztrátu příjmů a neohrozí vaše živobytí.  Ideální je mít ušetřenou rezervu na dobu tří měsíců. Ale víme, že ne každý dokáže takovou částku rychle našetřit, proto i menší rezerva je skvělý začátek.

2. Práce s penězi a analýza rozpočtu

Druhý velmi důležitý bod je práce s penězi a rozpočtem, kterým disponujete. 

Je důležité sledovat všechny příjmy a výdaje, sepište si je na papír. Pokud jsou výdaje stejné jako příjmy je samozřejmé, že nejste schopni peníze ušetřit a musíte zkusit snížit své náklady nebo zvýšit příjmy. To není vždy jednoduché, ale lze to řešit brigádou, výpomocí, nebo přesčasy v práci. U nákladů začněte snižováním těch, které nejsou pro váš život potřebné. Utrácíte moc za oblečení? Stanovte si danou částku, kterou můžete měsíčně utratit a snažte se tuto ji dodržovat.

3. Malý cíl je taky cíl

V rámci prvních měsíců si stanovte dosažitelné cíle, kterých jste schopni docílit a svých cílů se držte. Možná si budete říkat, že je to hloupost ale naučí vás to držet se jich nejen v rámci financí ale i ve vašem životě. Jakmile se vám podaří splnit první cil, nastavte si další, kterého chcete dosáhnout.

Související články