fbpx

Pokles cen nemovitostí?

Pokles cen nemovitostí?

Již skoro dva roky se svět potýká s pandemií, která vytvořila imaginární realitní bublinu. Ale očekávaný propad cen nemovitostí stále není na obzoru.

Nemovitostní trh se v době pandemie dostal do velmi vysokých čísel, které se těžko akceptují. Ceny nemovitostí raketově rostly, paradoxně ale po celou dobu pandemie rostl také zájem. A to nejen o byty a domy, ale i jiné nemovitosti, jako například chaty, či komerční, jako jsou kanceláře a další.  Tento jev měl více důvodů.

Na trhu vznikl nedostatek nemovitostí a poptávka byla vyšší než nabídka.  Lidem a investorům hrály do karet také nízké úrokové sazby. 

Řada odborníků uvádí, že lidé v době pandemie považovali nákup nemovitosti za bezpečnou investici, která jim peníze uchová. 

Druhým důvodem byla samotná pandemie Lidé měli dostatek času, nikomu nebylo jasné, kdy se bude opět moci cestovat do zahraničí, a proto lidé toužící po dovolené nakupovali nemovitosti na venkově, aby mohli dovolené trávit mimo město v přírodě či na horách se svými blízkými. Chaty a chalupy se tak brzy staly nedostatkovým zbožím a jejich hodnota se vyšplhala k cenám jedno-pokojových bytů. 

Poptávku posiluje také fakt, že byla zrušena daň z nabytí nemovitosti. Tato daň sice byla zrušená již v minulém roce, dle odborníků je to však stále jeden z faktorů nárůstu.

Pokles cen nemovitostí?

Nikdo dnes neví, jak se bude trh dále vyvíjet. Česká národní banka sice již zvedla úrokové sazby  a dle odborníků do konce roku bude následovat ještě jedno navýšení, na druhou stranu však jsou nemovitosti aktuálně vhodnou investicí pro investory. Vhodnou pro to, aby ochránili své peníze před vysokou inflací, která v České republice aktuálně dosahuje 4,9 procent. 

Vývoj cen ovlivňuje také velký nedostatek bytů v řadě český měst. Tento nedostatek je primárně znatelný ve větších městech, jako je Praha, Brno a Olomouc. Poptávka se tedy stále drží velmi vysoko a poklesy zatím nejsou v dohlednu.

Související články